PRVA SJEDNICA NOVOG SAZIVA IZDAVAČKOG SAVJETA I UREDNIŠTVA ČASOPISA „HRVATSKA PČELA“
Na sjednici UO i NO HPS-a održanoj dana 21. studenog 2015. godine u Splitu jedna od točki dnevnog reda bila je i inicijativa Udruženja pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije s prijedlozima mjera za podizanje kvalitete časopisa „Hrvatska pčela“. Podsjetimo da se radi o jednom od najstarijih pčelarskih časopisa u svijetu: osnovalo ga je Hrvatsko-slavonsko pčelarsko društvo u Osijeku davne 1881. godine (slična glasila u Srbiji i Sloveniji počela su izlaziti tek 7 godina kasnije!) i to je danas jedina stručna publikacija za pčelare u Republici Hrvatskoj s trenutnom nakladom 6.900 primjeraka. Časopis izlazi jednom mjesečno, a ima svoju internetsku inačicu na web-adresi: www.pcela.hr
Tijekom 135 godina svog postojanja časopis je mijenjao svoje ime i ruho, ponekad pod utjecajem društvenih promjena, no najčešće autonomnom odlukom tadašnjeg izdavačkog savjeta, odnosno uredništva, ali nikada nije mijenjao svoju misiju: unaprjeđenje pčelarstva u Lijepoj našoj. U tome je pretežno bio vrlo uspješan, no ponekad bi upao u kolotečinu, pa bi forma prevladala suštinu. Iako je kvaliteta časopisa uvijek bila na visokoj razini, čim bi čitatelji prepoznali rutinu, to bi se odmah odrazilo na broj pretplatnika koji je rastao sve do 2012. godine, a potom je u laganom opadanju, sve do danas.
Iako se nužnost promjena naslučivala duže vremena, tadašnja je uprava ignorirala ovaj problem, sve do prelomnog trenutka: 19. travnja 2015. godine kad je na sjednici Skupštine Udruženja pčelarskih udruga Primorsko-goranske županije u Opatiji donesena odluka o inicijativi u pravcu poboljšanja kvalitete časopisa „Hrvatska pčela“ kroz redefiniranje uloge i sastava izdavačkog savjeta, uredništva, programske sheme i druge potrebne mjere. Nakon toga je uslijedila sjednica UO i NO HPS-a na kojoj je stari saziv Izdavačkog savjeta i Uredništva dobio razriješnicu, a predloženi novi članovi.
Za članove Izdavačkog savjeta jednoglasno su izabrani: prof. dr. sc. Zlatko Puškadija, prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger; prof.dr.sc. Dragan Bubalo; mr. sc. Nenad Strižak; Zlatko Tomljanović dr. vet. med.; Saša Petrić mag. ing. agr.; Branko Vidmar. Za članove Uredništva jednoglasno su izabrani: dr. sc. Dražen Lušić; dr. sc. Lidija Svećnjak; Igor Petrović dipl. ing. agr.; Boris Bučar dipl. ing.; Marin Kovačić mag. ing. agr.; Gordana Hegić mag. ing. agr.; Antonio Mravak mag. ing. agr.; Damir Gregurić ing. ; Milan Kramer; Vedran Lesjak dipl. ing. agr. Tom je prigodom dogovoreno da će novi saziv na svojoj prvoj sjednici iz redova svojih članova birati predsjednike, a njih će prema protokolu potom potvrditi UO HPS-a.
Na sjednici novog Izdavačkog vijeća i Uredništva časopisa „Hrvatska pčela“ održanoj 20. siječnja 2016. u sjedištu HPS-a u Zagrebu bili su prisutni svi članovi, osim opravdano odsutnog Zlatka Tomljanovića. Rasprava je trajala punih dva i pol sata, na trenutke puna emocija, argumentiranih kritika i hvalevrijednih prijedloga. U rascjepu između želja i realnih mogućnosti, te činjenice da je HPS neprofitna organizacija uz one nužne administrativne i pravno-formalne zaključke, doneseni su i neki suštinski zaključci. Za predsjednika Izdavačkog vijeća izabran je prof. dr. sc. Zlatko Puškadija, a za predsjednika Uredništva dr. sc. Dražen Lušić. Po nekim pitanjima će se angažirati pravna služba HPS-a, ažurirati će se izrada Poslovnika o radu Izdavačkog savjeta i Uredničkog odbora, a pokrenuti su i neki drugi konkretni koraci u vezi dizajna, formata i sadržaja, te digitalizacije starih brojeva časopisa o čemu će još biti riječi na slijedećim sjednicama. Dogovoreno je otvaranje prema novim autorima tekstova s naglaskom na tehnologiju pčelarenja, drugačiji pristup člancima o pčelarskim manifestacijama, povećanje veličine autorske kartice sa dosadašnjih 1450 znakova na međunarodno usvojeni standard od 1800 znakova, a razmatrala se i potreba za uvođenjem novih rubrika. Valja poraditi i na iznalaženju dodatnih izvora financiranja u čemu indeksacija u stručnim i tehničkim bazama može časopisu itekako podići popularnost i van granica naše zemlje. Svi su se složili s riječima urednika časopisa Vedrana Lesjaka: „ Ima puno toga za napraviti, ali idemo korak po korak!“
Kako bi Izdavački savjet i Uredništvo lakše ostvarili zadane ciljeve, neophodna je suradnja i s ostalim pčelarima, teoretičarima i praktičarima, koji bi uz njihovu potporu podigli kvalitetu svojih tekstova na razinu zadovoljavajuću za objavljivanje u časopisu. Zato je nužno da se što prije i sami čitatelji aktivno uključe u njegovo stvaranje. Da naš i vaš časopis postane bogatiji, raznolikiji i ljepši šaljite nam svoje tekstove s projektima, novim tehnološkim rješenjima, anegdotama iz svoje pčelarske prakse, fotografijama s pčelinjaka ili sajmova – sve što ima veze s pčelarstvom u vašem kraju i šire. Svoje priloge šaljite na e-mail adresu: damir.greguric@pu.t-com.hr pa ćemo se svi zajedno potruditi da naš nam „Hrvatska pčela“ poživi još dugo i uvijek bude rado čitana, a nakon čitanja uredno spremljena za ponovno čitanje kad god nam zatreba pravovremen stručan savjet, podsjetnik na neki događaj ili naprosto nešto samo naše – pčelarsko!
Tekst: Damir Gregurić, član Uredništva časopisa „Hrvatska pčela“
Komentari
Nema komentara.