PRVO OCJENJIVANJE MEDA ISTOČNE ISTRE „RIPENDA 2016.“
Pčelarska udruga „Labin“ u suradnji sa Lokalnom akcijskom grupom Istočna Istra i finacijsku potporu Županije Istarske, Grada Labina, te općina Kršan, Pićan, Raša i Sveta Nedjelja organizirala je 3. prosinca 2016. prvo ocjenjivanje kvalitete meda Istočne Istre „Ripenda 2016.“ Sva događanja – od senzorske analize meda, video-prezentacije, degustacije meda i popratnih aktivnosti do proglašenja rezultata ocjenjivačkog suda i dodjele priznanja za sudjelovanje uz prigodni domjenak za sve sudionike i posjetitelje održavali su se u prostorijama osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ Labin područne škole na Katurama.
Na „Ripendi 2016.“ su se natjecali isključivo pčelari s područja istočne Istre s ciljem promoviranja lokalnih pčelara i potencijala ovog kraja za bavljenje pčelarstvom i apiturizmom. Na prvo ocjenjvanje meda istočne Istre stiglo je pedesetak pčelara Labinštine i iz drugih dijelova Istre i Kvarnera, predstavnika općina i drugih uzvanika. Manifestaciju je imala čast otvoriti dogradonačelnica Grada Labina Eni Modrušan koja je pohvalila rad labinskih pčalara i naglasila da PU „Labin“ sa sve većim brojem mlađih članova ima zavidan potencijal i perspektivu za unapređenje pčelarstva Labinštine. Prisutnima se obratio s par prigodnih riječi predsjednik PU „Labin“ Zvonko Radas, a u ime organizatora i sponzora Darko Martinović, jedan od najaktivnijih članova Udruge koji je već tri godine predstavnik istarskih pčelara u HPS-u. U kulturno-zabavnom dijelu programa manifestacije nastupali su talentirani učenici i učenice Osnovne glazbene škole Matka Brajše Rašana iz Labina.
Osim što su se organizatori pobrinuli da potrošači mogu kušati medove 14 pčelara-učesnika u takmičenju, po prvi put su imali prigodu da na licu mjesta i vide kako se vrši senzorska analiza meda. Svi uzorci meda prethodno su bili podvrgnuti kemijskoj i peludnoj analizi u laboratoriju Agronomskog fakulteta u Zagrebu. U povjerenstvu za ocjenjivanje bili su prof. dr. sc. Dragan Bubalo u svojstvu predsjednika, te članovi dr. sc. Gordana Hegić i mag. ing. agr. Josip Rogina. Paralelno sa ocjenjivanjem, odvijao se i stručno-edukacijski dio programa u zasebnoj učionici. Za pčelare je organizator pripremio dva stručna predavanja: „Kako do visokih prinosa meda?“ (predavač: prof. Dario Frangen) i „Botaničko podrijetlo meda“ (predavač: prof. dr. sc. Dragan Bubalo) i jedno za širu javnost pod nazivom „Mogućnosti finaciranja projekta u pčelarstvu iz mjere Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. i mjere Lokalne razvojne strategije LAG-a Istočna Istra (izlagala je Sanja Dobrić Bedrina, voditeljica projekta LAG-a Istočna Istra).
Po završetku ovog dijela manifestacije nastupio je najvažniji trenutak (kako za sudionike u takmičenju, još i više za za same organizatore, jer im je ovo bila prva ovakva priredba): proglašenje rezultata ocjenjivačkog suda. Ukupni pobjednik je Miran Gortan sa svojim medunom, a uz njega je, kao ukupni pobjednik po vrsti meda, nagrađen za cvjetni med Fredi Petrović. Zlatna odličja dobili su Miran Gortan, Igor Petrović i Zvonimir Pavičić za medun, zatim Klaudio Peteani za med od kadulje i Fredi Petrović za cvjetni med. Srebrim odličjima nagrađeni su Nenad Franković za med od javora, Darko Martinović i Neda Božičković za cvjetni med, koja je u ovoj kategoriji nagrađena i za medun. Brončana odličja dobili su Emil Licul, Danijel Pavinčić i Florijan Radičanin za cvjetni med, te Cvetko Gortan i Darko Martinović za medun.
U dodjeli priznanja organizatorima je pomogla dogradonačelnica Grada Labina Eni Modrušan i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije Milan Antolović, koji je uoči samog svečanog čina održao i prigodni govor u kojem se dotakao najaktualnijih događaja u pčelarstvu naše županije, posebno naglasivši važnost zaštite izvornosti istarskog meda.
Po završetku službenog dijela priredbe, za sve sudionike ocjenjivanja i njihove goste, organizatore i pokrovitelje organizirana je mala zakuska uz koju se nastavilo neformalno druženje i izmjena utisaka o događaju. Podsjetimo da je PU „Labin“ osnovana prije 36 godina, kada je brojala čak 120 pčelara, a prvi predsjednik je bio Salvaro Napoleon, koji je svojevremeno bio i predsjednik Skupštine Pčelarskog saveza, član Komisije za pčelarstvo pri Republičkom komitetu za poljoprivredu i član predsjedništva Pčelarskog saveza Jugoslavije. Danas ova udruga ima 83 člana, na čelu joj je Zvonko Radas. Na području svog djelovanja PU „Labin“ je poznata i po humanitarnoj ulozi: niz godina je organizator darivanja meda Crvenom križu Labin za pomoć najugroženijim obiteljima, te vrtićima u Vinežu i Potpićnu.
Manifestacija „Ripenda 2016.“ je nastavak odlične suradnje između Udruge I LAG-a Istočna Istra, koja je započela donošenjem i usvajanjem strategije daljnjeg razvoja pčelarstva na ovim prostorima u lipnju prošle godine, a prema riječima najistaknutijih aktivista obje organizacije slijede nove aktivnosti u pravcu prepoznatljivosti pčelarstva kao produktivne proizvodne grane s perspektivom samozapošljavanja mladih na Labinštini i šire. Iako je PU „Labin“ na svom putu imala nemali broj problema, zahvaljujući zajedništvu, entuzijazmu i ustrajnosti u posljednjih par godina uspjela je ostvariti sve zacrtane ciljeve.
Pčelarska udruga „Labin“ od prošle je godine proslavu blagdana Svetog Ambrozija organizira na lokalnoj razini – u općinama na području svog djelovanja, da bi na taj način dodatno potakli pčelare na aktivnije sudjelovanje u radu Udruge što jest obaveza više, ali i čast domaćinima. Ove godine sveta misa će se održati u održat će se u crkvi Svetog Jurja Starog koja datira iz 11. stoljeća s početkom u 17:30 sati, a druženje nastavit će se u gostionici Dorina u Plominu.
Čestitamo kolegama na svim dosadašnjim uspješno provedenim projektima i želimo još puno uspjeha u radu.
Tekst/foto: Damir Gregurić, u ime PU „Labin“
Komentari
Nema komentara.