Recenzija knjige: PČELARSKI RADOVI PO MJESECIMA
Prvo izdanje knjige „Pčelarski radovi po mjesecima“ izašlo je iz tiska 2009. godine, a drugo točno prije 5 godina, pa je jubilej odlična prigoda da se osvrnemo na njen sadržaj i značenje i vidimo da li je još uvijek aktualna kao u trenutku izdavanja. Knjiga ima 172 stranice i sastoji se iz tri dijela.
Prvi dio je napisao Ivan Tucaković, u vrijeme prvog izdanja apsolvent PMF-a u Zagrebu, danas ugledni profesor biologije, predavač i aktivist PD „Lipa“ iz Zagreba. Tekst o biologiji pčela posvetio je svom ocu koji ga je naučio sve što je znao o pčelama i pčelarstvu. Autor ne opterećuje čitatelja s previše znanstvenih detalja, već na 15-tak stranica daje sažet pregled sistematike, morfologije i anatomije pčela, te iznosi najvažnije činjenice o organizaciji pčelinje zajednice, načinu kominikacije i orijentacije, te fazama u njihovom razvoju kroz godinu.
Drugi dio knjige potpisuje njen idejni začetnik Josip Križ, poznati pčelar praktičar i teoretičar, profesionalni proizvođač matica i jedan od najkompetentnijih iz krugova hrvatskih pčelarskih stručnjaka. Da bi pčelari, pogotovo oni koji se tek počinju baviti uzgojem pčela mogli pravovremeno nabaviti svu neophodnu opremu, alat i pribor za pčelarenje, isplanirati radove po najpraktičnijem rasporedu, te se pripremiti za sve redovne tehnološke postupke (liječenje, seljenje, vrcanje), ali i nenadane intervencije, uz opise najvažnijih aktivnosti u pčelinjaku i objašnjenje najvažnijih pojmova, autor podsjeća i na najčešće greške koje se dešavaju i najiskusnijim pčelarima. Najčešći propusti nastaju zbog nedostatka vremena, a rijetko tko će priznati da je ustvari zaboravio obaviti neki posao, a gotovo nitko da neke stvari niti zna kako, ni kada uraditi. Nažalost, zakašnjavanje u izvršavanju nekih poslova u pčelarstvu ili njihov izostanak znaju biti kobni, pri čemu je smanjen prinos meda (a s njim i pad produktivnosti i ekonomičnosti proizvodnje) manji problem od bolesti i uginuća (koja će uslijediti ako se npr. tretiranje antivaroznim sredstvima ne izvrši pravovremeno). Kako je u pčelarstvu teško predvidjeti sve moguće komplikacije koje se mogu desiti u određenom trenutku, najbolje jamstvo za uspješan uzgoj i proizvodnju je upravo planiranje i priprema (dakako – upotpunjena kontinuiranim praćenjem suvremenih tehnoloških riješenja i tehničkih noviteta). Zato svoja saznanja i iskustva Križ nesebično prenosi na nove generacije i kroz redovno objavljivanje tekstova u regionalnim stručnim časopisima, na Internetskim portalima, kao i na svojim predavanjima pčelarskim udrugama širom Hrvatske i zemalja u kruženju.
Milenko Barač je autor trećeg dijela knjige koji u fokusu ima propise u pčelarstvu u RH. Kao što recenzent dr. vet. med. Zlatko Tomljanović u uvodu kaže ovo poglavlje na prvi pogled djeluje „suhoparno“, no činjenica da pčelar mora biti odgovoran subjekt – i prema zakonskim regulativima i prema potrošačima – ide u prilog autoru, inače profesionalnom pčelaru (120 LR košnica) koji se potrudio sakupiti sve propise na jednom mjestu, pa se nadam da će to cijeniti i drugi čitatelji – pčelari, ali i svi drugi koji djeluju u tom području: veterinari, agronomi, znanstvenici, inspektori…
Knjiga „Pčelarski radovi po mjesecima“ je nastala kao plod trojice entuzijasta PD „Lipa“ iz Zagreba koji su nastojali svu svoju ljubav prema pčelama i pčelarstvu, stručno znanje i bogato iskustvo prenijeti kolegama pčelarima – prije svega početnicima (koji su tek primili svjedodžbu o završenoj pčelarskoj školi), a zatim i svim amaterima i hobistima, ali i onima koji „znaju sve“ (a za svoje zablude i propuste vječito okrivljuju sve drugo, samo ne samog sebe). Naravno da najviše pozornosti zauzima središnji dio knjige, jer je posvećen onome što najviše „žulja“ prosječnog pčelara – tehnologiji pčelarenja. Ne smijemo zaboraviti činjenicu da se većina pčelara u regiji ne bavi pčelarstvom profesionalno, već amaterski i hobistički – u svoje slobodno vrijeme, a kojeg je nažalost danas sve manje. Upravo zato: zbog bolje organizacije i pravovremenog obavljanja obveznih poslova u pčelinjaku, ali i pripreme na neočekivane situacije u kojima se mora brzo i kvalitetno reagirati, autor tog dijela knjige Josip Križ se često zna kritički osvrnuti – ne na one koji griješe, već na one koji uporno ponavljaju svoje greške! I to ono najvrjednije u knjizi – njegov iskreni pristup temi! Njegovi će vam savjeti pomoći na vrijeme poduzeti prave mjere, pa ćete vrlo brzo steći samopouzdanje, a knjiga će vam ostati za sva vremena – podsjetnik, savjetnik i drag prijatelj!
Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.