S.O.S. za naše šume
Po onoj staroj narodnoj uzrečici: «Dobar se glas daleko čuje, loš i dalje!» vjerujem da su vijest «Država daje šume za golf igrališta» ili sličnim naslovom o najnovijim izmjenama Zakona o šumama prenijeli svi mediji u Hrvatskoj, ali je pitanje tko je kako shvatio ovaj vladin potez: kao pogodovanje krupnom kapitalu i stavljanje investitora u povoljniji položaj u ime viših ciljeva ili kao imponiranje beskrupuloznoj eliti kojoj je na pameti samo osobna dobit iz nekih nama običnim ljudima bezumnih razloga?!
Golf i gradnja igrališta za golf kao da su oduvijek kamen spoticanja između vlade i oporbe, privilegirane klase i puka, pobornika novih trendova u turizmu i konzervativaca, investitora i nevladinih organizacija, najčešće ekoloških udruga, barem kod nas. Pokušaj bivše Vlade da se posebnim zakonom o golf igralištima 2010. godine tim objektima da poseban status zbog viših interesa RH na sreću nije prošao, jer se tadašnja oporba oštro usprotivila velikim nepravdama koje je taj zakon krio između svojih redova, pa je u znak neslaganja s Vladom napustila sabornicu i srušila kvorum. Po najnovijem prijedlogu Zakona o šumama, sadašnja bi Vlada (ondašnja oporba) olakšala izdvajanje šumskog zemljišta i šuma iz šumskogospodarskog područja i njihovo pretvaranje u građevinsko i dopustila gradnju golf igrališta na šumskom zemljištu (u vlasništvu države) čak i bez provođenja postupka izdvajanja tog zemljišta! Što to konkretno znači za nas pčelare? Posječene šume znače samo jedno: nepovratni gubitak staništa za sav životinjski svijet i paše za pčele i ostale kukce – oprašivače, pa u tom kontekstu stvarno nije bitno što to zemljište i dalje ostaje u vlasništvu RH! A dovoljno je da lokalna zajednica u prostorni plan na šumskom zemljištu ucrta prostor za golf igralište i investitor može krenuti sa sječom šume i izgradnjom bez da se ikom više opravdava za svoje nakane! Činjenica da se po novom prijedlogu Zakona o šumama prostorni plan može donijeti samo uz pozitivno mišljenje Ministarstva poljoprivrede ne ulijeva neko povjerenje da će sve biti transparentno, a kamoli pravedno!
Šume prekrivaju više od 30 % površine naše planete i udomljuju više od 80 % poznatih kopnenih vrsta. U Hrvatskoj šume rastu na 2.500.000 ha površine i pri tome izvuku iz atmosfere 2.500.000 t ugljika, zadrže preko 17.000.000 t prašine i proizvedu 5.000.000 t kisika. Šume štite zemljišta, prometnice i objekte od erozije, bujica i poplava, povoljno utiču na atmosferske prilike, hidroenergetski sustav i vodni režim, idealno stanište za brojni živi svijet i blagodat od neprocjenjive vrijednosti za čovjeka. Osim što je šuma savršena ekološka tvornica, ona za čovjeka ima posebno socijalno i estetsko značenje (ne samo iz prizme ljepšeg krajolika, nego i zbog odmora, rekreacije, oporavka, turizma). Zbog svega ovog i stoji u našem Zakonu o šumama slijedeća rečenica: «Šume i šumska zemljišta su specifična prirodno bogatstvo od interesa za Republiku i zato imaju njezinu osobitu zaštitu!»
Nemilosrdnim uništavanjem šuma zbog novih naselja i prometnica, čovjek ugrožava opstanak svih živih bića na Zemlji, a u ime razvoja novih tehnologija bespovratno je žrtvovana čistoća voda, zraka i tla. Svjesni da bi nestanak zelenog pokrova značio i završetak ljudske vrste, mnogo je ekološki osviještenih građana i u nas pokrenulo niz različitih inicijativa protiv bespotrebne sječe kako bi se to nacionalno blago zaštitilo i sačuvalo za našu djecu i djecu naše djece, za sve ljude, za sva vremena. Pridružimo im se i mi pčelari, jer tko zna što slijedi iza sječe manje bagremove šume u našoj najbližoj okolici zbog kampa ili golfa?
Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.