Sastanak predstavnika HPS-a i Pčelarskih udruga Istarske Županije (podjela lijekova)
U srijedu, 18. lipnja 2014. u Pazinu je održan radni sastanak predstavnika Hrvatskog pčelarskog saveza, predsjednika istarskih pčelarskih udruga i njihovih povjerenika pašnog reda. U ime HPS-a bili su nazočni tajnik Saveza Tomislav Gerić i voditelj katastra pčelinjih paša i potpora u pčelarstvu RH Saša Petrić. Pčelare Bujštine predstavljao je predsjednik Udruge Arduino Bubola te pašni povjerenik Slavko Biuk. Na dnevnom redu su bile slijedeće točke:
1) podjela veterinarsko-medicinskih proizvoda prema mjeri «Suzbijanje varooze pčela» iz Nacionalnog programa za 2014.
2) humanitarna akcija za pčelare s poplavljenih područja RH
3) izmjene Pravilnika o držanju pčela i katastru pčelinje paše
PODJELA LIJEKOVA PROTIV VAROOE
Planira se izvršiti početkom srpnja. O točnom terminu svi će pčelari biti pravovremeno obaviješteni e-poštom, telefonski, te putem medija (radio, TV). Povjerenici pašnog reda, zaduženi i odgovorni za podjelu lijekova, mole pčelare da pripreme čitke kopije važeće osobne iskaznice (preslik obje strane). Lijek se mora preuzeti u 4 dana! Obzirom na kratkoću roka apeliramo na ozbiljnosti i korektnosti svih članova Udruge kako bi se izbjegle komplikacije. Lijek se neće moći podići van navedenog termina. Lijek koji ne bude podijeljen, vraća se distributeru uz zapisnik nepreuzimanju. Prilikom primopredaje lijeka pčelari će potpisati obrazac (izjavu o preuzimanju lijeka kao račun koji moraju sačuvati zbog kontrole) u 3 primjerka (jedan ide pčelaru, 2 u HPS). Kontrolu će vršiti Agencija za plaćanje u poljoprivredi, a od ove godine je pojačana jer 50 % sredstava potpora subvencionira EU. Vršiti će se 3 kontrole:
1) kontrola povjerenika (prilikom preuzimanja lijeka od strane HPS-a)
2) kontrola udruge (prilikom preuzimanja lijeka od strane povjerenika)
3) kontrola pčelara na pčelinjacima
Kontrolu direktno na pčelinjacima će vršiti nadležna inspekcijska služba. Pčelari su dužni postaviti lijek do 30. kolovoza (kad prestaje Mjera suzbijanja varooze u RH). Pčelar mora sačuvati originalnu ambalažu pakovanja i sve potrošene letvice nakon uporabe. Pčelar koji ne bude imao letvice u košnici tijekom inspekcijskog pregleda mora ih dati na uvid kontroloru. U protivnom se smatra da ih je neovlašteno koristio što povlači kaznenu odgovornost (u iznosu 5.000,00 kn). Po dobivanju lijeka i njegovom korištenju pčelar obavezno mora voditi evidenciju pada varooe.
POMOGNITE PČELARIMA S POPLAVLJENIH PODRUČJA !
Na sastanku u Pazinu je ponovljen apel Hrvatskog pčelarskog saveza za donacijom pčelinjih zajednica i rojeva (zajedno s košnicama), kao i opreme za pčelare s područja ugroženih nedavnim poplavama u RH. Svi pčelari voljni sudjelovati u ovoj humanitarnoj akciji trebaju se što prije javiti svojim udrugama, odnosno svoje osobne podatke i vrstu donacije proslijediti HPS-u na e-mail: pcelarski-savez@zg.t-com.hr
IZMJENE I DOPUNE PRAVILNIKA O DRŽANJU PČELA I KATASTRU PČELINJE PAŠE
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o držanju pčela i katastru pčelinje paše objavljen je 28. svibnja 2014. u Narodnim novinama br. 65/2014. a možete ga pročitati na službenoj stranici Hrvatskog pčelarskog saveza: www.pcela.hr
Komentari
Nema komentara.