TRADICIONALNO JESENSKO OKUPLJANJE PČELARA BUJŠTINE
U subotu, 23. rujna 2017. održao se peti po redu domjenak pčelara Bujštine, njihovih obitelji i prijatelja iz drugih istarskih udruga. Kako dobra stara izreka kaže: „Nije bitno gdje si, već s kim si!“, tako se i ovaj put sastala ista ekipa, ali na drugom mjestu – u prostorijama Lovačkog društva „Lepus“ na Stanciji Drušković. Gulaš u kotliću pripremio je Slavko Biuk, palentu Marinko Blažević, za roštilj i vino zaslužan je Franko Matijašić, a za kolače su se pobrinule naše pčelarke i supruge.
Nakon što je pozdravio sve prisutne, predsjednik Udruge Arduino Bubola je ponovio najvažnija događanja koja nas čekaju u jesen.
Prvo i najvažnije: 20. listopada nam ponovo dolazi u goste doc. dr. sc. Goran Mirjanić, profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Banjaluci, ekspert za područje pčelarstva, jedan od najangažiranijih stručnjaka po ovim pitanjima ne samo u BiH, već i u široj regiji, za čije se predavanje održano u Pučkom Učilištu u Bujama 16. veljače 2016. tražila stolica više. Ovaj će put tema biti „Kvalitetna prihrana pčela u funkciji veće produktivnosti pčelinjih društava“.
Dan iza toga počinju dvije velike pčelarske manifestacije: „Medenjak ‘z Opatije“ i „ApiTera“, a ukoliko bude zainteresiranih organizirat će se autobus.
Bubola nas je podsjetio da je nedavno i službeno završeno treće izdanje foto-natječaja „Čuvajmo pčele“. Po izboru stručnog žirija najboljom fotografijom za 2017. godinu je proglašena fotografija Deana Buzlete, drugo mjesto je zauzela Antonija Kodžoman, a trećeplasirana je Maja Kraljik. Fotografije će doskora biti izložene širom Istre, a odabrane će u proljeće 2018. godine zauteti svoje mjesto na jumbo-plakatima Grada Umaga čime se nastavlja projekt zaštite pčela od pretjeranog tretiranja pesticidima koji je Udruga pokrenula prije tri godine.
Bubola je rekao i par riječi o podjeli sadnica medonosnog bilja (lipa, kesten, evodija, sofora) sufinanciranih od strane Županije istarske. Svaki član Udruge ima pravo na 7 sadnica uz doplatu 5,00 kn po sadnici. Ukoliko dio članova odustane, odnosno ne želi sadnice, ta količina je slobodna za one koji to žele (uz istu nadoplatu). Dobavljač sadnica je tvrtka Ures iz Umaga, a sadnice će se dijeliti u njihovom vrtnom centru (Umaška 47 a). Bubola se osvrnuo i na poziv HPA Područne službe Pazin na upis u jedinstveni registar farmi. Voditelj ispostave za Istarsku županiju Rimanić Neven već je obavio ovu aktivnost u par drugih istarskih pčelarskih udruga, pa ćemo i uskoro dogovoriti točan termin sastanka u Pučkom učilištu u Bujama. Nakon toga je pozvao goste da iskoriste priliku i posjete obližnju špilju Mramornicu, što je s oduševljenjem prihvaćeno, pa smo se ubrzo uputili pješice do ulaza.
Unutrašnjost ove špilje stručnjaci svrstavaju među najveće i najljepše prirodne fenomene u Istri. Od samog ulaza u spilju, okomite stube vode do velike dvorane bogate sigama raznih boja, velikim stalagmitima visokim do trinaest metara i širine do deset metara. Spiljske staze su dobro uređene, pa smo s njih zavirili u taj čaroban podzemni svijet o kojem nam je gotovo sat vremena pričala dobro raspoložena speleologinja – vodič naše grupe. Po povratku u lovački dom, nastavilo se druženje koje je uz roštiljadu i dobro vino u izuzetno toploj atmosferi trajalo sve do zalaska sunca. I ove je godine izostala glazba u živo i recitacije našeg kolege Alojza, no usprkos tome bilo je živo i vedro, puno smijeha i veselja, a pred sam rastanak nas je prijatelj iz Slovenije Radoslav Konstantin Košte više nego ugodno iznenadio i jednom romantičnom pjesmom.
I što na kraju reći svima koji su se družili s nama, osim ponoviti ono što uvijek od srca kažem: „Hvala na godinama druženja, hvala na ljubavi koju gajite prema pčelama, hvala na znanju koje prenosite na nove generacije i hvala što ste stvorili jednu veliku obitelj – Udrugu pčelara Bujštine.“
U ime organizatora: Damir Gregurić
Komentari
Nema komentara.