U PULI ODRŽANI 1. DANI PČELA I OTVOREN PČELARSKI EDUKACIJSKI CENTAR
U petak, 25. studenog 2022. godine u nazočnosti pročelnice Upravnog odjela za financije i gospodarstvo Grada Pule Vesne Sajić, članova Udruge pčelara Pula i predstavnika Hrvatskog pčelarskog saveza kao drugih istarskih pčelarskih udruga i medija, povodom 51. godišnjice osnivanja strukovne organizacije, istarski župan Boris Miletić je u sjedištu Udruge otvorio manifestaciju „Dani pčela“ i Pčelarski edukacijski centar – PEC.
Na svečanosti sve prisutne je pozdravio predsjednik Udruge Nikola Bičanić, posebno predstavnike Grada Puli i Županije Istarske kojima se zahvalio na potpori za sve dosadašnje aktivnosti, naročito za ovaj projekt i manifestaciju, naglasivši: „Dok su starije generacije pčelara puno radile na popularizaciji pčelarskih proizvoda, mi ćemo se više bazirati na zaštiti pčele, ali i edukaciji, posebice najmlađih.“ Na njegove se riječi nadovezao istarski župan Boris Miletić, koji je nakon čestitke na obljetnici te pohvale za uređenje prostora, obećao da će Županija nastaviti pomagati ovaj projekt u nadi da će se Centar naći i na turističkoj karti Puljštine.
U ime zahvale za podržavanje rada Udruge, Bićanić je županu Borisu Miletiću i pročelnici Vesni Sajić dodijelio Zlatne plakete Udruge. Posebne zahvalnice su primili najaktivniji članovi Udruge: Aničić Vedran, Baračić Livio, Barišić Andrija, Barišić Manda, Biljuh Aleksandar, Bodiš Milena/Maja, Bulić Miro, Detoni Loredano, Ferjančić Velimir, Grbac Veljko, Katunić-Jurić Mara, Komljen Dragan , Komparić Bogdan, Landeka Nediljko, Lukež Marijan, Martinčić Antun, Miro Mirković, Maurić Dino, Mohorović Adrian, Peklenk Tatjana, Popović Mirko, Radulović Nikola, Radulović Jasminka, Sagadin Anton, Sladonja Emilio, Sladonja Uroš , Starčević Ivo, Stipić Željko, Štoković Mladen i Važanski Darko. Nakon službene ceremonije druženje pulskih pčelara i njihovih gostiju se nastavilo u neformalnom obliku uz dobar zalogaj i još bolje raspoloženje. Događaj su medijski popratili dnevni tisak „Glas Istre“, internetski portali „Istra24“,„Pčelina školica“, „Pčelari Bujštine“ i društvene mreže.
Prvo neformalno okupljanje pčelara Puljštine počelo je 60-tih godina prošlog stoljeća a Pčelarsko društvo Pula osnovano je 24. studenog 1971. na inicijativu prof. Antuna Crnoborija, Vinka Galića i nekoliko drugih pčelara. Društvo je okupilo 13 pčelara (Antun Crnobori, Vinko Galić, Milko Roce, Geza Szabadoš, Ivan Bulešić, Bogdan Pleslić, Ciprijan Lukež, Stipe Bartolić, Marko Račić, Ivan Kaić, Viktor Maričić, Aco Stefanović i Martin Kaić.). a za prvog predsjednika društva izabran je prof. Anton Crnobori. 1979. godine društvo broji 39 članova, a samo tri godine kasnije sa 84 članova postaje druga najveća udruga pčelara u Hrvatskoj. Tih je godina organizirana i prva izložba pčelarstva u Zajednici Talijana Circolo Pula koju su posjetili učenici osnovnih i srednjih škola iz Pule i okolice. U narednom razdoblju društvo je za svoje članove u suradnji s Radničkim sveučilištem organiziralo stručna predavanja, a 1979. godine u suradnji s Veterinarskim fakultetom Rijeka organiziran prvi pčelarski tečaj koji je vodio prof. dr. sc. Đuro Sulimanović, jedan od najistaknutijih i najpriznatijih stručnjaka za pčelarstvo u Hrvatskoj i šire.
Danas UP Pula djeluje na području gradova Pule i Vodnjana te općina Medulin, Ližnjan, Fažana, Marčana, Barban, Svetvinčenat i Bale, a članovi dolaze i iz Žminja, Kanfanara i Rovinja. Aktivnih članova ima između 60 i 70, a svi zajedno broje blizu tri tisuće košnica. Između akcija koje je posljednjih godina Udruga osmislila, pokrenula i izvela, posebno ističemo projekt „Potpora mladim pčelarima“ sufinanciran sredstvima Grada Pula kroz koji je pčelarima početnicima nabavila osnovnu pčelarsku opremu da ih dodatno potakne i olakša ulazak u ovu djelatnost. Hvalevrijedan je i višegodišnji projekt „Sadnice za pčelice“ u sklopu koje je su svojim članovima i građanima Pule podijelili čak 1.600 sadnica medonosnih biljaka koje cvjetaju u bezpašnom razdoblju, a financijski ga podupire Istarska županija u okviru promocije lokalnih programa u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu. Udruga godinama u suradnji sa Savjetovalištem za prehranu Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije povodom obilježavanja blagdana svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara organizira i dobrotvornu akciju prikupljanja meda za štićenike Dječjeg doma „Ruža Petrović“ U Puli. Važnu je ulogu u pokretanju PEC-a odigrala i izložba “Zašto je pčela važnija od čovjeka?” nastala u suradnji Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, Hrvatskog pčelarskog saveza, Veterinarskog i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a koju je Udruga organizirala 2019. godine, također pod pokroviteljstvom Grada Pule. Projekt pod nazivom “Upoznajmo pčele i njihove proizvode” u sklopu kojeg je Udruga počela za svoje članove, ali i studente te učenike srednjih škola u Puli držati predavanja priznatih stručnjaka s područja pčelarstva, apiterapije i veterine malo je zakočila pandemija, no to nije obeshrabrilo čelnike i aktiviste Udruge.
Nakon gotovo pola stoljeća organiziranog djelovanja 2019. godine od Grada Pule Udruga na korištenje su dobili prostor od 140 m2 u centru grada. Veličina prostora, njegova lokacija, no prije svega entuzijazam i zajednička želja da doprinesu popularizaciji pčelarstva ne samo među Puljanima, posebice onim najmlađima, već i među domaćim i stranim turistima uz veliko razumijevanje i nesebičnu podršku lokalne uprave i samouprave, te Županije, a kao nastavak gore spomenutih aktivnosti, bili su inicijalni za pokretanje veoma ambicioznog, ali i vrlo zahtjevnog projekta pod nazivom Pčelarski edukativni centar – PEC Pula. Glavni cilj projekta je bio u prostoru inicijalno zamišljenom kao mjestu za sastanke, predavanja, radionice i slične potrebe članova UP Pula, stvoriti suvremen edukacijski centar u kojem će na zanimljiv i moderan način putem edukacijskih panela i multimedijalnim prezentacijama svim zainteresiranim građanima ispričati priču o pčelama, pčelarstvu, njihovom značaju u proizvodnji hrane i održavanju bioraznolikosti te o važnosti konzumacije zdravih pčelinjih proizvoda.
Od ideje realizacije PEC-a prošlo je gotovo tri godine, ali su organizatori itekako dobro iskoristili sve to vrijeme u uređenje i opremanje prostora kao i podizanje njegove funkcionalnosti na razinu kakvu zaslužuje jedna suvremena edukativna ustanova. Središnji dio Pčelarskog edukativnog centra čini stalni izložbeni postav pod nazivom “Više od pčele” koji kroz edukativne panele i pčelarsku opremu, posjetitelje upoznaje sa životom pčele, njenom nezamjenljivom ulogom u prirodi, načinom nastajanja meda i drugih pčelinjih proizvoda, ali i s ugrozama koje prijete najkorisnijim bićima na našoj planeti. Uz lutke odjevene u pčelarske kombinezone, košnice, vrcaljku, apisarij i druge vrijedne eksponate (od kojih pojedini imaju i muzejsku vrijednost), Centar ukrašavaju i fotografije pčela najuspješnijih autora foto-natječaja Udruge pčelara Bujštine “Čuvajmo pčele”. Na panelima se može pročitati niz zanimljivosti o medonosnim i solitarnim pčelama, a QR kodovi pouzdan su smjerokaz do detaljnijih informacija o odabranoj temi.
Sve do 2. prosinca Centar je otvoren za sve posjetitelje, pa je odlična prigoda da se građani Pule i okolice, na zabavan i edukativan način na jednom mjestu upoznaju s pčelama i pčelarstvom. A to je tek početak ove slatke pulske priče: u sklopu sedmodnevne manifestacije, domaćini su organizirati i degustaciju meda članova Udruge, pa su svi posjetitelji mogli kušati i najkvalitetnije proizvode pčelara Pule i okolice, a posljednjeg dana manifestacije, u petak 2. prosinca prve će Dane pčela unaprijediti predavanje izv. prof. dr. sc. Dražena Lušića, dipl. sanit. ing. sa Katedre za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci s intrigantnom temom “O medu i (ne)medu na hrvatskom tržištu” koje počinje u 17 sati. Još jednom ponavljamo da je ulaz na sva događanja u sklopu manifestacije slobodan za sve, uz sugestiju voditeljima vrtića i nastavnicima osnovnih škola da svoj dolazak najave kako bi organizatori uskladili posjete i kako bi što više djece predškolske i školske dobi mogli posjetiti Centar.
TEKST/FOTO: Damir Gregurić, portal „Pčelina školica“
Komentari
Nema komentara.