U Rijeci održan seminar za pašne povjerenike
U subotu, 14. rujna 2013. u Rijeci, Hrvatski pčelarski savez je održao seminar za pašne povjerenike s područja Istarske i Primorsko-goranske županije. Svrha i raspored terenske edukacije bili su najavljeni na službenom portalu HPS-a, pa su se Udruge, odnosno njihovi povjerenici odazvali u punom broju, a među njima je bio i naš budući povjerenik Slavko Biuk iz Umaga. On će uskoro zamijeniti dosadašnjeg kolegu Visintin Miriana iz Sv. Ivana, koji zbog spriječenosti više nije u mogućnosti obavljati ovu dužnost.
Ovoj edukaciji na terenu osnovni razlog leži u činjenici da se Nacionalni pčelarski program u razdoblju od 2014. do 2016. godine mora prilagoditi standardima Europske Unije, jer će se Evidencija pčelara i pčelinjaka voditi na nov način, podložan kontroli od strane Europske komisije. Iako su prema Pravilniku o držanju pčela i katastru pčelinje paše svi registrirani pčelari u Hrvatskoj dužni svake godine ažurirati svoje podatke, sada je izrađen i novi, potpuniji računalni program Evidencije. U nju se unose podaci za svakog pojedinog pčelara (adresa, OIB, lokacija pčelinjaka) za čiju točnost odgovara povjerenik, te u slučaju nepotpunih ili netočnih podataka, pčelar gubi pravo na potporu. Zbog ozbiljnosti i odgovornosti ove zadaće, povjerenik mora biti informatički pismen. Slijedom toga Udruga je obavezna povjereniku osigurati potrebna pomagala (osobno računalo, GPS- sustav) kako bi mogao propisno pripremiti i provoditi pašni red, pratiti iskorištavanje pčelinjih paša na području koje pokriva Udruga i voditi Evidenciju pčelara i pčelinjaka prema Pravilniku. U tu je svrhu svaki povjerenik na seminaru dobio posebnu lozinku bez koje nema pristupa Evidenciji.
Podsjetimo da katastar pčelinje paše određuje medonosni potencijal određene paše i osnova je za provođenje pašnog reda. Katastar uspostavljaju i vode pčelarske udruge prema mjestu djelovanja, a HPS objedinjava te podatke za područje cijele Republike Hrvatske. Pašni red utvrđuje način gospodarenja pčelinjim pašama i njime se određuje preporučena gustoća i raspored stacionarnih pčelinjaka, te način dodjele stajališta za seleće pčelinjake. Ponovit ćemo da je seleći pčelar – korisnik pčelinje paše obvezan najaviti namjeru dovoženja pčelinjaka 30 dana prije planirane paše Prijavom za dodjelu stajališta u pisanom obliku, a povjerenik je dužan na nju odgovoriti u roku od 15 dana od zaprimanja Prijave. Ako povjerenik ne odgovori u roku, pčelar obavještava HPS koji je dužan u roku od 5 dana izvijestiti pčelara o prihvaćanju ili neprihvaćanju Prijave. Povjerenik je smještaj i vrijeme dovoženja pčelinjih zajednica dužan dogovoriti s vlasnikom (korisnikom) zemljišta. Ako pčelar samostalno s vlasnikom (korisnikom) dogovori smještaj, dužan je o tome izvijestiti Povjerenika u roku od 48 sati. Ponovit ćemo i pravilo da seleći pčelinjaci međusobno moraju biti udaljeni najmanje 200 m zračne linije i najmanje 500 m od stacionarnog pčelinjaka. Odmah nakon dovoženja pčelinjaka na odobrenu i dogovorenu lokaciju (stajalište) pčelar mora staviti Obavijest o pčelinjaku na ploči 20 x 30 cm. Na njoj mora biti čitko napisano ime i prezime vlasnika pčelinjaka, adresa, telefonski broj i broj pčelinjaka (iz Evidencije). Sve ove i ostale napomene u vezi obveza pčelara i pašnih povjerenika možete detaljnije proučiti u Pravilniku o držanju pčela i Katastru pčelinje paše.
Komentari
Komentari su zaključani.