UDRUŽIVANJE PČELARA U BORBI ZA OPSTANAK PČELA
Osnovni cilj Udruge pčelara Bujštine je unaprijeđenje pčelarstva na svom području djelovanja kroz slijedeće aktivnosti: redovito okupljanje, edukaciju (kroz stručna predavanja i studijska putovanja) i širenje članstva (s naglaskom na pomlađivanje kadrova), povećanje broja pčelinjih zajednica (uz poštivanje pravila dobre pčelarske prakse), promicanje redovite potrošnje pčelinjih proizvoda među sugrađanima, suradnju s Hrvatskim pčelarskim savezom (i drugim obrazovnim, znanstvenim i zdravstvenim institucijama) i očuvanje prirodnog okoliša i bioraznolikosti čiji je pčela neizostavni dio. Dužnosti članova Udruge su: redovito plaćanje članarine, poštivanje odredbi Statuta i odluka tijela Udruge, a prava: informiranost o radu Udruge, biranje u tijela upravljanja, te predlaganje, kreiranje i sudjelovanje u aktivnostima Udruge.
Programom rada Udruge obvezali smo se da ćemo u 2015. godini više i aktivnije angažirati nego u proteklom razdoblju, jer samo tako – kroz zajedništvo i aktivnost – možemo osigurati bolje uvjete za pčelarstvo na Bujštini i šire. Još se nismo riješili varoe, a već nam stižu nove bolesti i štetnici koje samo upornim timskim radom i zalaganjem svakog člana možemo suzbiti na širem području poštivajući dobronamjerna upozorenja i naputke HPS-a i nadležnih veterinarskih službi. Ako nastavimo gledati isključivo svoje interese, ostat ćemo i dalje pasivni i malodušni, što će dovesti u pitanje opstanak pčela, jer pčelinja zajednica više ne može preživjeti bez kvalitetne stručne i pravovremene pomoći od strane pčelara. Da nema pčelara, u prirodi bi bilo nevjerojatno malo pčela (što se desilo nekim drugim oprašivačima, npr. leptirima). Svojom pažnjom i brigom o pčelama dali smo prirodi svoj najveći doprinos, a ona je ta koja će nas uvijek nagraditi za sve dobro što smo prema njoj napravili.
Svakoj bi udruzi trebao biti prioritet stručno osmišljeno djelovanje u pravcu održivog razvitka pčelarstva i zaštite pčela, a svakom pčelaru moralno – etička obveza prenošenje znanja i iskustava, truda i muke na nove generacije, koje tek trebaju shvatiti plemenitost i važnost našeg poziva. Bez obzira što je njihov ulazak u pčelarstvo u novije vrijeme materijalno motiviran, mlade pčelare moramo poduprijeti i pomoći, a najbolji način da im pružimo stručan savjet je uključenjem u Udrugu.
Poštovani pčelari, članovi Udruge, dajte svoj osobni doprinos našem zajedničkom radu, na dobrobit ljudi i prirode. Za početak neka svatko kontaktira svog susjeda, pa makar i s jednom košnicom, porazgovara s njim, savjetuje ga ako nešto treba i upozna s radom naše Udruge. Bit će vam zahvalan novi pčelar, Udruga i društvena zajednica, a na kraju krajeva i pčele i priroda!
Komentari
Nema komentara.