UOČI ODRŽAVANJA PRVE PČELARSKE IZLOŽBE APITERA
U kontekstu otkazivanja pčelarskog sajma u Varaždinu najavljenog za 23. – 24. listopada i sve češćih upita hoće li se održati sajam Mystic Organica, odnosno prva međunarodna izložba pčelarstva „APItera“ zbog izbjegličke krize i njihovog boravka u prostoru Zagrebačkog velesajma jedna od organizatorica manifestacije mag. ing. agr. Gordana Hegić nam je detaljno objasnila situaciju uvjeravajući nas da nema razloga za bilo kakvu sumnju: „APItera će se održati prema utvrđenom terminu 15. – 18. listopada!“
Od 15-18.10.2015 na Zagrebačkom velesajmu održati će se APItera 1. Međunarodna izložba pčelarstva uz već poznate sajmove Mystic i Organica. Ove godine glavni partner sajma je Hrvatski pčelarski savez dok su institucionalni pokrovitelji Hrvatska poljoprivredna agencija i Hrvatsko apiterapijsko društvo.
Zagrebački velesajam je već više od 100 godina mjesto je održavanja međunarodnih sajmova i izložbi te se i dalje potvrđuje kao važan gospodarski subjekt. To je mjesto gdje se već tradicijski održava niz specijaliziranih sajmova iz različitih područja gospodarskih djelatnosti. Obzirom na veličinu prostora često se tematski bliski sajmovi održavaju istovremeno što je radi posjećenosti odlično i za same izlagače i za posjetitelje. Svake godine Zagrebački velesajam organizira više od 20 specijaliziranih priredbi na kojima sudjeluje više od 5.000 izlagača iz 50 zemalja, a kroz izložbene prostore godišnje prođe približno 500.000 posjetitelja, stručnjaka i poslovnih ljudi. Upravo takva koncepcija omogućuje snažan sinergijski učinak u predstavljanju hrvatskoga gospodarstva i čvrstu vezu s inozemnim tržištima. Kao što sam naziv govori, ove će se godine na ZV-u održati i APItera 1. Međunarodna izložba pčelarstva.
Mnogi se pitaju kako i zašto, pa ću pokušati odgovoriti detaljnije.
Sve je počelo 2010. godine održavanjem prvoga međunarodnog sajma Mystic koji je tematski bio vezan uz područje alternative, zdravog života i graničnih područja znanosti u suorganizaciji HUPEDA ( Hrvatskog udruženja za prirodnu, energetsku i duhovnu medicinu). Prvim izdanjem 2010. godine MYSTIC je započeo misiju predstavljanja alternativnih i prirodnih rješenja za poboljšanje kvalitete življenja te je od strane izlagača, posjetitelja i medija dobio visoke ocjene za uspješnost i organizacijsku razinu sajma. ( dio teksta preuzet sa: http://www.zgh.hr/default.aspx?id=1456).
2011 godine održavao se II po redu sajam Mystic gdje sam i ja sudjelovala kao izlagač ali i promotorica pčelarstva i apiterapije. Te sam godine dobila i Zahvalnicu Zagrebačkog velesajma za uspješnu suradnju na sajamskoj priredbi. Organizatori Mystica sa ZV-a bili su i ostali divni ljudi, entuzijasti koji su od prvog kontakta pokazivali velik interes i podršku za pčele, pčelinje proizvode, apiterapiju, pčelare i pčelarstvo kao važnu granu poljoprivredne proizvodnje
- godine, u sklopu održavanja III po redu sajma Mystic cilj je bio najširoj javnosti ukazati na postojanje načina i stila života sukladnog prirodnim i duhovnim principima te dobrobiti koje prakticiranje istih donosi pojedincima, ali i društvu u cjelini. Sajam je otvorio g. Ivo Josipović, Predsjednik Republike Hrvatske. Potaknuta odličnim iskustvima izlaganja od prijašnjih godina sudjelovala sam i ja, promovirajući ne samo svoje proizvode nego i stil života, ljubav prema pčelama i pčelinjim proizvodima
- godine već sam se nekako „udomaćila” kao izlagačica sajma Mystic kada se pojavila potreba za novim segmentom u sklopu samoga sajma pa je po prvi puta održan i sajam posvećen organskoj poljoprivrednoj proizvodnji nazvan Organica. Logički je bilo za očekivati da će posjetitelji koji inkliniraju zdravom načinu života (po)tražiti i prepoznati vrijednost zdrave ekološke i organski uzgojene hrane što svakako indirektno utječe i na pčele pa sam bila i više nego zadovoljna samim razvojem cjelokupnog događanja. Broj posjetitelja koji prakticiraju zdrav stil života, prirodne proizvode, teže prirodnoj ravnoteži postajao je sve veći, a samim time i interes za pčelinje proizvode bio je značajan. Kao što sam rekla u početku, neki od posjetitelja sajma od prijašnjih godina već su me poznavali pa smo samo nastavili priču o vrijednosti i upotrebi pčelinjih proizvoda uz komentar da je već „proletila” godina dana, i uz ono neizbježno pitanje „a kako su vaše pčelice”. Osim što sam bila izlagač i promotor pčelinjih proizvoda iz te godine pamtim i divna poznanstva koja sam sklopila s ljudima iz različitih zemalja koja su se održala i danas. Nakon završetka sajma velikim nestrpljenjem sam već tradicionalno očekivala novi sajam i nova druženja. Te sam se godine sjetila i svoje pjesmice za najmlađe na temu pčelice, a organizatorima se toliko svidjela da su je istaknuli na ovaj način (slika 3 pjesmica). Uz pjesmicu bio je izložen i apisarij s pčelama što je bila dodatna atrakcija za posjetitelje. Zanimljive su bile reakcije djece koja su bez straha prilazila pčelama, dok su odrasli promatrali s „pristojne udaljenosti”.
- 2014. Mystic Organica i čitav niz događanja, predavanja i radionica gdje sam prisustvovala kao izlagač na sajmu, ali osobno sam bila prisutna samo prvi dan, dok sam ostale dane izostala radi nekih novih obaveza i „starih” tema vezanih uz pčele, pčelarstvo i apiterapiju.
- Mystic Organica i APItera 1. Međunarodna izložba pčelarstva
Zahvaljujući interesu posjetitelja, kao i odličnoj podršci i razumijevanju projektnog tima sajma Mystic, divnim ljudima koji su prepoznali vrijednost i značaj pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani koja je postala stil življenja, a ukazivanje na postojanje načina života sukladnog prirodnim i duhovnim postulatima svakodnevica rezultiralo je i novim sajmom APItera. Sajam će biti sadržajno bogat i za pčelare i za posjetitelje. Biti će tu izlagača iz zemlje i inozemstva, pčelara, pčelarskih udruženja, proizvođača pčelarske opreme i lijekova za pčelarstvo, ekoloških pčelara, literature za pčelare i pčelarstvo, predastavljanja raznih pčelarskih inovacija i drugih zanimljivih sadržaja. Posebno se u svoje ime želim zahvaliti svim izlagačima koji su podržali ovu prvu izložbu jer svaki je početak težak. Zahvaljujem se i ZV-u i posjetiteljima, svima onima koji su imali volju i želju podržati i sudjelovati u organizaciji ove izuzetno važne manifestacije za pčelarstvo, pčelare i posjetitelje.
Točan raspored događanja, satnicu predavanja i predavače potražite uskoro na stranici HPS-a glavnog partnera sajma, link http://www.pcela.hr/
Sajam je to gdje će biti doista bogat program događanja, tematskih cjelina za sve, pa je tako prvi dan posvećen najmlađima.
Četvrtak 15.10.
Za djecu vrtičke i školske dobi biti će predavanja o pčelama,radionica na kojoj će biti prikazano otklapanje saća i dobivanje meda (vrcanje) što će koliko sam saznala biti interesantno i ostalim posjetiteljima koji se nisu imali prilike susresti s time uživo…
Petak 16.10.
Uz okrugli stol na temu kontrole kakvoće pčelinjih proizvoda koji će biti u 12 sati
APIsavjet
„Starost ne mora značiti bolest i nemoć”
savjeti o primjeni pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani.
Vođena degustacija pčelinjih proizvoda.
Praktični savjeti pri odabiru, doziranju i načinu konzumiranja pčelinjih proizvoda.
U 17 sati održava promocija knjige mr.sc. Jadranke Lukete-Marković: „Pčelarenje kao apiterapija u poboljšanju kvalitete života starijih osoba i osoba s invalidnošću” gdje kao recenzentica knjige mogu samo citirato onu poslovicu koja kaže: „Onaj tko u životu želi nešto učiniti nađe način. Onaj tko ne želi nađe opravdanje
Subota 17.10.
Stručna pradavanja za pčelare, okrugli stol, degustacije pčelinjih proizvoda, pogled na peludna zrnca kroz mikroskop, druženje i razna druga događanja.
Nedjelja, 18.10.
Predstavljanje primjene apiterapije u veterinarskoj medicini, nagradna igra za posjetitelje, apiterapijsko savjetovalište uz promociju i degustaciju pčelinjih proizvoda,
Trajna osnova za saće, prezentacija i predstavljanje inovacije
Ivan Milidevid-pčelar i Predsjednik udruge pčelara iz Posušja i dopredsjednik Saveza pčelara Kadulja u Hercegovini, apiterapijsko savjetovalište…
Za vrijeme trajanja APItere, sve dane planirana je i edukacija potrošača o vrijednosti i upotrebi pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani, promocija izlagača pčelinjih proizvoda, degustacija, pogled na peludna zrnca kroz mikroskop, izložba fotografija s natječaja „Čuvajmo pčele” koju je organizirala udruga pčelari Buištine u cilju očuvanja pčela (detaljnije na linku http://pcelari-bujstine.com/foto-natjecaj-cuvajmo-pcele/)
Sama najava za sajam APItera krenula je već u sklopu sajma Pravo doba (sajam za starije i sve ostale) koje se održao na Zagrebačkom velesajmu od 19-21.5 gdje je uz predstavljanje kuharice gđe Božice Mirić „Jela i pića na bazi meda” održano i predavanje na temu primjene pčelinjih proizvoda. (detaljnije na linku http://www.zv.hr/?id=5355 ). Dvorana za predavanje bila je puna, interes posjetitelja iznad očekivanog što se vidi i na fotografiji.Već je tada dream team (tako od milja zovem ljude sa ZV-a koji već godinama s puno volje i želje organiziraju Mystic) napravio odlične letke za APIteru koji su podijeljeni posjetiteljima. Posjetitelje je zanimalo gdje kupiti kvalitetne pčelinje proizvode a odgovor je bio jednostavan, na APIteri
I za sami kraj odgovor na još jedno pitanje koje mi se često postavlja a glasi od prilike ovako: „Koliko izbjeglička kriza ima utjecaja na događanja u Zagrebu, konkretno na prostor ZV-a i APIteru”
U ponedjeljak 21.9. u jutarnjim satima bila sam na ZV-u prisutna na još jednom u nizu dogovora oko same APItere. S najboljom namjerom znajući da su tamo izbjeglice (sigurno ima i nešto djece) uzela sam nešto igračaka jer se sjećam prošlotjednih druženja s izbjeglicama (izvan granica RH), gdje prvenstveno mislim na dvije preslatke djevojčice. Jedna od njih imala je oko 2 godine i hodala je okolo s dudom oko vrata. Nismo se razumijele niti rijeći i sva naša komunikacija svodila se na pantomimu i odvijala se kroz igru. Ali onaj sjaj u očima kada sam im poklonila čokoladu i neku malu plastičnu igračku rekao je sve. Gledale smo crtiće na mobitelu, igrale se i koliko sam bila sretna u društvu tih dviju djevojčica toliko sam bila tužna jer su to djeca kojima je budućnost neizvjesna, a mir i djetinjstvo prekinuti… Upoznala sam i njihove roditelje, ljude koji su prošli dug put u nadi za nekim boljim životom. U bijegu od rata i svega lošega što se događa u njihovoj zemlji. Vidjela sam kompletnu prtljagu te obitelji (otac, majka i dvije djevojčice) i posramila se. Oni su skoro sav svoj život, sve što im je potrebno nosili u jednoj većoj torbi; njih četvero. Ja sam za samo tri dana putovanja, sama, imala duplo više stvari. Tih se djevojčica i sada sjetim, voljela bi da sam mogla pomoći, nekako im olakšati ili bar ostati u kontaktu s njima. Možda sam napravila bar jednu dobru stvar kada sam im nekako objasnila da moraju nositi tenisice ili neke cipele ako se žele igrati sa mnom jer su u početku hodale bose. Nije im bilo vruće, imale su vunene zimske majice i male hladne bose nožice. Uz čokoladu i igru nekako smo se sporazumijele nema hodanja bosih nožica.
Dakle sa sječanjem na te djevojčice uzela sam nešto igračaka i nakon sastanka pokušala nači te izbjeglice na ZV-u. Osim velikih željeznih ograda nešto policije i novinara ništa drugo nije bilo. Izbjeglice su smještene na ZV-u u paviljonu vidjela sam nešto o tome na TV-u, čitala na internetu, ali uživo nisam vidjela nikoga. Sajam normalno funkcionira po planu, život teče dalje i nikakvih problema nema niti će se to na bilo koji način odraziti na planiranu sajamsku manifestaciju. Uvjerena sam da izbjeglice nećete niti vidjeti niti znati da su tamo negdje. Vjerojatno su umorni nakon puta i sretni da imaju krevet, mir, da odspavaju, odmore i krenu dalje.
Znači sama izbjeglička kriza s održavanjem APItere nema nikakve veze; a kao svoj osobni stav rekla bi: „dok u ljudima ne postoji „kriza” ljudskosti, empatije i morala sve ostale krize daju se nekako prebroditi”. Najveća kriza s kojom ćemo se susresti nastupiti će onda kada zaboravimo da smo ljudi.
Gordana Hegić, mag.ing.agr.
Komentari
Nema komentara.