VAŽNA OBAVIJEST – PRIJAVA PČELINJAKA I PČELINJIH ZAJEDNICA
Približava se kraj roka za ažuriranje podataka u Evidenciji pčelara i pčelinjaka putem obrasca „Godišnja dojava broja pčelinjih zajednica“. Krajnji rok za unos podataka je 30. ožujak nakon čega pašni povjerenici sve podake dostavljaju Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Nakon toga roka nema više naknadnih upisa u Evidenciju. Svi koji su upisani do 30.03.2015. godine ostvaruju pravo na sudjelovanje u programskim mjerama nacionalnog pčelarskog programa za 2015. godinu.
Neophodno je za istaknuti važnost da je ažuriranje podataka u Evidenciji pčelara i pčelinjaka zakonska obaveza za svakog pčelara.
Molimo sve pčelare koji se još uvijek nisu prijavili u Evidenciju pčelara i pčelinjaka da to učine što je prije moguće.
Na području Bujštine prijavu obrađuje PAŠNI POVJERENIK: g. SLAVKO BIUK (Mob: 091/5949493)
Osim prijave, potrebno je i snimiti pčelinjak, što je zakonska obveza svako g pčelara. Za pokrivanje troškova dolaska pašnog povjerenika te samo snimanje Hrvatski pčelarski savez je donio odluku koju možete pogledati OVDJE:
Odluka-o-upisu-novih-pčelinjaka-2015
Ukoliko znate nekoga da ima pčele, a nije ih prijavio, molimo Vas da to učinite sami kako bi se evidencija čim prije ispravno popunila, a sve u svrhu zaštite pčelinjaka.
Za nove pčelare, koji nisu članovi HPS-a, trošak evidencije je 3,50 kn po pčelinjoj zajednici, a odluku možete pogledati OVDJE:
Odluka o prikupljanju i rasporedu sredstava za 2015
Jedan od bitnih razloga prijave svih pčelinjaka je i zaštita od bolesti te praćenje razvoja bolesti i dojava obližim pčelinjacima o eventualnom razvoju nekog oboljenja pčela. Svi smo čuli za američku gnjiloću i etiniozu. Posljedice su ogromne, pčelinjake treba zapaliti, stoga ne smijemo dozvoliti da se bolesti nekontrolirano prošire našim područjem.
Nacionalni pčelarski program u razdoblju od 2014. do 2016. godine mora prilagoditi standardima Europske Unije, pa je uvedena Evidencija pčelara i pčelinjaka.
Iako su prema Pravilniku o držanju pčela i katastru pčelinje paše svi registrirani pčelari u Hrvatskoj dužni svake godine ažurirati svoje podatke, sada je izrađen i novi, potpuniji računalni program Evidencije. U nju se unose podaci za svakog pojedinog pčelara (adresa, OIB, lokacija pčelinjaka) za čiju točnost odgovara povjerenik, te u slučaju nepotpunih ili netočnih podataka, pčelar gubi pravo na potporu.
Podsjetimo da katastar pčelinje paše određuje medonosni potencijal određene paše i osnova je za provođenje pašnog reda. Katastar uspostavljaju i vode pčelarske udruge prema mjestu djelovanja, a HPS objedinjava te podatke za područje cijele Republike Hrvatske. Pašni red utvrđuje način gospodarenja pčelinjim pašama i njime se određuje preporučena gustoća i raspored stacionarnih pčelinjaka, te način dodjele stajališta za seleće pčelinjake. Ponovit ćemo da je seleći pčelar – korisnik pčelinje paše obvezan najaviti namjeru dovoženja pčelinjaka 30 dana prije planirane paše Prijavom za dodjelu stajališta u pisanom obliku, a povjerenik je dužan na nju odgovoriti u roku od 15 dana od zaprimanja Prijave. Ako povjerenik ne odgovori u roku, pčelar obavještava HPS koji je dužan u roku od 5 dana izvijestiti pčelara o prihvaćanju ili neprihvaćanju Prijave. Povjerenik je smještaj i vrijeme dovoženja pčelinjih zajednica dužan dogovoriti s vlasnikom (korisnikom) zemljišta. Ako pčelar samostalno s vlasnikom (korisnikom) dogovori smještaj, dužan je o tome izvijestiti Povjerenika u roku od 48 sati. Ponovit ćemo i pravilo da seleći pčelinjaci međusobno moraju biti udaljeni najmanje 200 m zračne linije i najmanje 500 m od stacionarnog pčelinjaka. Odmah nakon dovoženja pčelinjaka na odobrenu i dogovorenu lokaciju (stajalište) pčelar mora staviti Obavijest o pčelinjaku na ploči 20 x 30 cm. Na njoj mora biti čitko napisano ime i prezime vlasnika pčelinjaka, adresa, telefonski broj i broj pčelinjaka (iz Evidencije). Sve ove i ostale napomene u vezi obveza pčelara i pašnih povjerenika možete detaljnije proučiti u Pravilniku o držanju pčela i Katastru pčelinje paše.
Udruga pčelara Bujštine
Komentari
Nema komentara.