OSVRT NA PREDAVANJE I RADIONICU – VLADO PUŠNIK U BUJAMA 24.11.2018.
U subotu, 24. studenog 2018. udruga pčelara Bujštine organizirala je stručno predavanje i radionicu o propolisu poznatog slovenskog apiterapeuta Vlade Pušnika.
KRATKA BIOGRAFIJA
Gospodin Pušnik po struci ekonomist, pčelarstvom se počeo baviti 1989. godine po savjetu liječnika nakon pet srčanih udara i bezuspješne terapije standardnim lijekovima. Prve košnice dobio je od svoje majke koja se pčelarstvom bavila do svoje 94. godine. Nakon godinu dana terapije medom, propolisom i pčelinjim otrovom, rezultati su bili fascinirajući i Vlado je počeo razmišljati da se i sam počne ozbiljnije baviti apiterapijom. Potom je postao kvalificirani pčelar, pa pčelarski majstor, a danas je predsjednik NO ČZS, predsjednik komisije za gospodarstvo pri ČZD Maribor, autor više knjiga iz područja apiterapije i predsjednik sekcije AS – Apiterapeuti Slovenije. Vlado Pušnik je i autor više knjiga iz područja apiterapije: Apimedicina je zajednički naslov četiri brošure o medu, propolisu, polenu, vosku, matičnoj mliječi i pčelinjem otrovu. Posljednja pod naslovom Apiterapija (koju su si mogli priuštiti sudionici radionice u Bujama) sadrži sve informacije i spoznaje do kojih je autor došao iz vlastitog iskustva i dugogodišnjeg apiterapeutskog staža, iz knjiga dr. Stojmira Mladenova iz Bugarske, dr. sc. Milanke Erski-Biljić i dr.med. Aleksandra Biljića-Erski iz Srbije, radeći u Sekciji za apiterapiju dr. Filipa Terča u Mariboru, te na nizu simpozija o apiterapiji na kojima je sudjelovao širom svijeta.
PREDAVANJE I RADIONICA
Predavanje i radionica o propolisu održana je u Zajednici Talijana u Bujama i s pauzom je trajala od 8 sati ujutro do 14 sati poslijepodne. Program je bio podjeljen u dva dijela: u prvom je gospodin Pušnik govorio općenito o pčelinjim proizvodima, da bi se zadržao na fizikalno-kemijskim svojstvima propolisa, načinima njegovog sakupljanja, preradi, zdravstvenim prednostima u odnosu na sintetičke lijekove i terapeutskoj uporabi, a u drugom dijelu u praksi je prezentirao izradu osnovnih apiterapeutskih pripravaka (propolis u prahu, vodena otopina propolisa-6% sprej, 20% gusta otopina, brza izrada tinkture 12%) nakon čega su uslijedila pitanja i odgovori na temu liječenja pčelinjim proizvodima s naglaskom na propolis koji je predavačeva uža specijalnost niz godina.
VAŽNA ULOGA PROPOLISA
Terapijski potencijal propolisa je gotovo neograničen: zbog izvanrednih svojstava, propolis pozitivno djeluje protiv većine bakterija, virusa, gljivica i plijesni, a alergije izuzetno rijetke. Nasuprot sintetičkim antibioticima, istraživanja su potvrdila da bakterije ne mogu da opstanu u kontaktu sa propolisom. Najbolje djeluje protiv herpesa, kožnih oboljenja, bolova, angine, tegoba sa želucem, svraba, rana, ožiljaka, alergija. Predavač naglašava da u svojoj apiterapijskoj praksi isključivo koristi propolis (kao i druge proizvode) koji pčele donose iz netaknute prirode, gdje u krugu od 1 km nema nikakvih onečišćenja tla, vode i zraka. Kao pčelar ne koristi nikakva sredstva za uništavanje varoe iz kojih ostaju rezidue u vosku, što je jako važno jer 70 % propolisa se skuplja u razdoblju od srpnja do rujna upravo u vrijeme tretiranja pčelinjih zajednica protiv varooze. Važno je da se propolis ne smije koristiti unedogled, već isključivo 14 do 30 dana u kontinuitetu, a kod kroničnih bolesti treba napraviti stanku, pa ponoviti terapiju. Uobičajena dnevna doza propolisa je do 1 g dnevno, podijeljeno u 3 obroka. U tinkturama i rastvorima količina se korigira. Iz iskustva gospodina Pušnika, ljudi najčešće traže tinkture propolisa za unutarnju i vanjsku uporabu, granule propolisa za inhalaciju, masti od propolisa za kožna oboljenja i gljivice, kapsule propolisa za probleme sa digestivnim traktom, bubrezima, urinarnim traktom, bolestima prostate, kao i supozitorije protiv hemoroida.
VELIKO ISKUSTVO
Nakon radionice uslijedila su mnogobrojna pitanja na koja je gospodin Pušnik rado odgovorio potkrepljujući svoje tvrdnje citatima iz knjiga svojih uzora i primjerima iz svoje apiterapeutske prakse. U Sloveniji se uglavnom koristi med od lipe ili kestena koji imaju izraženu antibakterijsku aktivnost (u rangu mnogo eksponiranijeg meda od manuke). Za unutrašnju upotrebu, inhalacije, masaže i obloge od meda, gospodin Pušnik najčešće koristi visokokvalitetan cvjetni med, iako za sve bolesti dišnih organa i pluća preporučuje med od smreke i jele. Sastojci meda zajedno sa smolom i drugim komponentama u propolisu imaju vrlo povoljan učinak, kako za konzumaciju, tako i za inhalacije. Pelud posebno preporučuje vegetarijancima i veganima, kao i ženama nakon menopauze (zbog rizika od osteoporoze) i muškarcima nakon 40.-te godine starosti (zbog problema sa prostatom). Pelud je najbolje koristiti pomiješanu sa medom, po mogućnosti
sa 1-2% propolisa i matične mliječi i drži u hladnjaku.
Malo koji od prisutnih pčelara nije pokušao dobiti tinkturu propolisa, no pitanje je, priznali oni to ili ne, tko od njih to čini prema standardima kvalitete prema zakonskim odredbama i sigurne za apiterapijsku uporabu? U tom je kontekstu gospodin Pušnik spomenuo kako ne smijemo recepture s Interneta uzeti zdravo za gotovo, gotovo kao ni knjige od kojih je ne mali dio djelo prepisivanja jednih od drugih bez provjere i novih istraživanja. Svaki je pacijent osoba za sebe, niti jedan lijek nije 100 % učinkovit, a treba znati da lijekovi imaju jednu ili više aktivnih supstanci i djeluju po terapijskoj upotrebi za određeni organski sustav, dok pčelinji proizvodi imaju kompleksniji sastav, pa ne možemo reći da neka vrsta meda ili drugog pčelinjeg proizvoda djeluje na određeni tip bolesti. Svaki pčelinji proizvod ima poseban fizički i kemijski sastav te svojstva i zato se svaki koristi na poseban način. Upravo iz tog razloga ne treba čuditi da postoji više terapijskih pristupa iscjeljenju i njihov izbor ovisi o više čimbenika, a prije svega o stanju ljudskog organizma, starosti, hematološko-biokemijskoj analizi, rezultatima alergijskih nalaza, odnosno o bitnim principima apiterapije. Zato gospodin Pušnik savjetuje svima što manje stresa, što više zdrave hrane, bogate voćem i povrćem, kretanje u prirodi i uzimanje pčelinjih proizvoda prije svega u preventivne svrhe kako bi što dulje ostali zdravi i vitalni.
U ime Udruge pčelara Bujštine zahvaljujemo gospodinu Vladi Pušniku na odličnom predavanju i više nego zanimljivoj radionici uz najavu mogućeg susreta iduće godine na njegovom pčelinjaku u Sloveniji.
Komentari
Nema komentara.