ZDRAVLJE NA ISTARSKI NAČIN
Radionica o Paleo prehrani, funkcionalnoj medicini, antioksidantima i pčelinjim proizvodima u svakodnevnoj prehrani
Na svom obiteljskom gospodarstvu u mjestu Radoši kod Poreča, dugogodišnji eko-pčelar i proizvođač meda i mednih prerađevina Ivan Kovač s obitelji se bavi i ekološkim uzgojem povrća i ljekovitog mediteranskog bilja što je bio temelj za projekt „Remedy“ i glavna poveznica s Paleo/LCHF principima prehrane. Već na otvaranju prve Paleo farme u ovim krajevima u lipnju ove godine, Kovač je najavio set predavanja Riječanina Denis Delogu, pionira paleo ishrane u Hrvatskoj i autora bestseller knjige “U šumi – Kako sam nadvladao autoimunu bolest uz pomoć Paleo prehrane i funkcionalne medicine”. Istom je prigodom Denis Ivošević, direktor Ureda Turističke zajednice županije Istarske rekao: „Istra je izbrendirana kao destinacija odlične hrane, a ako tome dodamo i zdravstvenu komponentu, imat ćemo dobitnu kombinaciju!“
Uistinu, istarska gastro-ponuda obiluje namirnicama izraženih antioksidativnih svojstava, a pripremane i konzumirane po Paleo principima prehrane novi su put ka zdravlju i vitalnosti. Na prvoj radionici o antioksidantima u prehrani, pripremi Paleo obroka, funkcionalnoj medicini, te pčelinjim proizvodima u istom kontekstu u utorak, 25. srpnja 2017. predavanje su držali gost-predavač Denis Delogu i Ivan Kovač, domaćin i glavni kuhar, a teme su bile: 1) Prava hrana za prave ljude – Paleo principi prehrane 2) Antioksidanti – čuvari zdravlja i vitalnosti 3) Med u Paleo prehrani.
Što je Paleo prehrana?
Što se krije iza pojma Paleo prehrana, objasnio nam je Denis Delogu koji je u spomenutoj knjizi iznio osobna iskustva kako je multipla sklerozu uspio pobijediti promjenom prehrane. Paleo prehrana je nalik onoj naših predaka iz starijeg kamenog doba – lovaca i sakupljača plodova. U paleolitsko doba nije bilo industrijske prehrane, ali nije bilo ni autoimunih bolesti, naglasio je predavač. Prehrambeni sustav paleolitskog i današnjeg čovjeka se nije promijenio – promijenile su se namirnice koje jedemo i nažalost – način života čiji prebrz tempo uz mnogo stresa itekako znaju ugroziti zdravlje. Najveći su neprijatelji našeg zdravlja, smatra predavač: gluten (koji se nalazi u većini žitarica), biljne masti, krumpir, mlijeko i mliječni proizvodi i umjetni aditivi koji služe kao pojačivači okusa i konzervansi.
Ugljihodrati NE, meso DA
Denis Delogu tvrdi da prehrambenu piramidu kakvu smo do sada znali zapravo treba okrenuti naopako! Paleo hrana ne sadrži žitarice, mahunarke, šećer i industrijski prerađenu hranu, već se temelji na mesu (sve vrste), ribi, plodovima mora, jajima, voću, orašastim plodovima i povrću (koje raste iznad zemlje). Sve su to prirodne namirnice s niskim udjelom ugljikohodrata i visokim udjelom masnoća i trebale bi se koristiti u svom izvornom obliku, iz organskog ili domaćeg uzgoja, bez umjetnih dodataka i kao takva se preporučuje za uravnoteženje metabolizma, poboljšanje zdravlja i lakše održavanje normalne tjelesne težine. Na upit iz publike gdje je med u Paleo ishrani, predavač nije krio oduševljenje ne samo medom, već svim pčelinjim proizvodima, jer su zdravi, ukusni i što je najvažnije – 100 % prirodni! Uistinu, med zbog niza sastojaka s odličnim nutritivnim svojstvima i izvanrednim učinkom na naše zdravlje i vitalnost zaslužuje visoko mjesto u kojem god modelu zdrave prehrane je riječ, no važno je da nam postane dio svakodnevne ishrane, a ne slastica nedjeljom i blagdanima!
Treba ukloniti uzrok bolesti, a ne prikrivati simptome
Sve tvrdnje o prednostima Paleo ishrane Denis Delogu je argumentirao svjedočanstvima iz vlastitog života. Zbog multiple skleroze – autoimune kronične upalne bolesti kojoj se i ne zna točan uzrok, Denis se našao u „šumi“ zdravstvenog sustava punog uvriježenih predrasuda, zlokobnih prognoza, nedostupnosti lijekova i proklinjanja sudbine, no kako je po prirodi čovjek koji ne odustaje lako od zadanog cilja, počeo je istraživati i vanstandardne metode liječenja. Budući da je po zvanju arheolog, koncept prehrane paleolitskog čovjeka (po kojem je Paleo prehrana dobila naziv) u startu mu je bio zanimljiv, pa je uskoro počeo proučavati sve o toj temi da bi na kraju i sve te principe okušao na svom organizmu koje je odgovorilo više nego pozitivno. Denis smatra da je greška konvencionalne medicine što ne traži uzrok koji bi se odstranio, već se samo prikrivaju simptomi. Zato se okrenuo funkcionalnoj medicini koja se, sasvim suprotno, ne bavi simptomima nego uzrokom.
Svi simptomi bolesti (poremećaj ravnoteže, vrtoglavica, glavobolja, problemi s vidom, slabija pokretljivost mišićnog tkiva, oštećenje osjeta, umor, depresija, demencija) nakon izbacivanja štetnih namirnica (na prvom mjestu gluten!) i obogaćivanjem prehrane potrebnim vitaminima, mineralima i hranjivim tvarima kojih nema dovoljno u suvremenoj prehrani, a neophodne su živčanom sustavu, povukli su se ili potpuno nestali. Danas Denis živi aktivno, zdravo, a nastavak života je posvetio širenju spoznaje o tome kako prehranom unaprijediti zdravlje i promicanju Paleo principa. U kontekstu te misije je bio i njegov savjet na kraju predavanja: ”Ako ste bolesni, ne čekajte tuđu interpretaciju: sami se informirajte i educirajte, pa učinite nužne promjene i preuzmite kontrolu nad zdravljem u svoje ruke!”
Med i Paleo prehrana
Na ove se riječi nadovezao Ivan Kovač koji je ponovio najvažnije nutritivne benefite meda i drugih pčelinjih proizvoda i naglasio da sinergijom iz ovih komponenti i namirnica po Paleo protokolima ishrane crpi ono najbolje i najzdravije i ta poveznica je vodilja čitavog projekta „Remedy“.
Degustacija
U tom konteksu tijekom pauza između tema, na radionici su posluženi paleo obroci čiji su sastojci došli iz bio-vrta u neposrednoj blizini, dakle direktno iz prirode, bez termičke obrade i umjetnih dodataka. Salata od kozje skute, tikvice, mrkve, cherry rajčice i masline bila je odličan uvod u ovaj vrhunski gastro-doživljaj, a ražnjići sa srdelama i tikvicama kao glavno jelo posebna su priča. Srdela marinirana u medu, maslinovom ulju, začinskom bilju, peperoncinu i limunovom soku umotana u roladu od tikvica, nabodena na ražnjić uz mladi krumpir zapržen na panceti, svinjskoj masti s mladim lukom dominirala je u fantastičnoj rapsodiji okusa, mirisa i boja, a ostaje tajna da li to zahvaliti pestu od crnog kelja, češnjaka, začina i maslinovog ulja, dressingu od meda, peluda, propolisa, sjemenki konoplje, sikavice i crnog kima ili kuharskom timu na čelu s Ivanom Kovačem. Naravno da bi kulinarska čarolija izostala da gospođa Branka Kovač, njena djeca i unučad nisu dali svoj doprinos u ukrašavanju i posluživanju jela. Osvježenje ove tople ljetne večeri nam je stiglo putem Gym&Fit napitka na bazi limuna, meda, peludi, propolisa i vode, a zatim je uslijedilo i slatko iznenađenje za kraj u vidu čokoladnih pralina punjenih medom i mediteranskim biljem.
Sigurni da će paleo-food zalogaj u predivnom pejzažu s čistim okolišem, začinjen edukacijom o zdravoj prehrani i blagodatima pčelinjih proizvoda, itekako doprinijeti širenju ukupne turističke ponude na Poreštini, nadamo se da će inspirirati i druga obiteljska poljoprivredna gospodarstva ne samo u Istri, već i u kontinentalnom dijelu Lijepe naše. Čestitamo domaćinima i predavačima na odlično pripremljenoj radionici i želimo im još puno uspjeha u promociji pčelinjih proizvoda u paleo food prehrani!
TEKST/FOTO: Damir Gregurić
.
Komentari
Nema komentara.